Opublikowany przez: monika.g 2016-01-07 09:16:23
W sercu dziecka można usłyszeć dwa główne tony: jeden to dźwięk zamykania się zastawek przedsionkowo-komorowych, drugi odgłos poruszania się zastawek dużych tętnic. Są to jak najbardziej prawidłowe dźwięki wydawane przez serce malucha. Zdarza się jednak, że podczas badania osłuchowego lekarz usłyszy jeszcze jeden dźwięk, tzw. szmer. Szmery sercowe są dodatkowymi zjawiskami akustycznymi związanymi z nieprawidłowym przepływem krwi w naczyniach i jamach serca.
Szmery w sercu u dziecka - rodzaje
U dzieci wyróżnia się trzy rodzaje szmerów: niewinne, czynnościowe i organiczne. Najczęściej występują szmery niewinne, czyli przypadkowe. Zdarzają się one bardzo często i są związane z rozwojem serca oraz zmianami w nim zachodzącymi pod wpływem tego rozwoju. Ten rodzaj szmerów jest naturalny i nie daje żadnych powodów do obaw, ponieważ ustąpi z wiekiem.
Szmery czynnościowe związane ze zmienionym (podwyższonym lub obniżonym) krążeniem krwi mogą być wywołane m. in. przez gorączkę, niedokrwistość czy zaburzeń czynności tarczycy. Należy wtedy zbadać przyczynę ich wystąpienia i wyleczyć wywołującą je chorobę lub infekcję.
Często przyczyną szmerów są także wady anatomiczne serca, które powodują szmery organiczne. Dochodzi do nich, gdy istnieje połączenie lub występują jakieś zmiany w obrębie naturalnych połączeń pomiędzy obiema komorami lub przedsionkami serca albo komorami i wychodzącymi z nich tętnicami. Te naturalne połączenia w sercu zaopatrzone są w zastawki, które mogą być uszkodzone lub się nie domykać powodując słyszalne w stetoskopie szmery.
Szmery w sercu u dziecka – badania
Jeśli szmer wystąpił u zdrowego dziecka, które do tej pory nie miało żadnych zaburzeń krążenia to można go uznać za niewinny. Wystarczy wtedy rutynowa kontrola przez pediatrę w czasie badań okresowych.
Jednak w przypadku podejrzenia o anatomiczną wadę serca niezbędna będzie wizyta u kardiologa i echokardiografia, czyli echo serca. Dzięki temu badaniu lekarz może ocenić budowę serca oraz zmierzyć przepływ krwi w jego wnętrzu. Pozwoli to na zdiagnozowanie wszelkich nieprawidłowości i podjęcie odpowiedniego leczenia.
Jeśli u twojego dziecka wystąpiły szmery w sercu nie masz jeszcze powodu, aby się tym martwić. Przeważnie jest to naturalne zjawisko w rozwoju serca malucha, który cały czas rośnie. Gdy pediatra zauważy jakieś zaburzenia w pracy serca dziecka na pewno zleci odpowiednie badania.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Zapalenie gardła u dziecka - wirusowe czy bakteryjne?>>
Jak wzmocnić dziecko po chorobie?>>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.